15 Lis

Przesłanie na trudne czasy – spełniaj dobre uczynki. Przepis według Agnieszki Krawczyk.

Fabuła książki ,,Dobre uczynki” Agnieszki Krawczyk z cyklu ,,Uśmiech losu”

,,Dobre uczynki” to książka będącą drugim tomem z cyklu ,,Uśmiech losu”. Mowa w niej o bohaterce Helenie Werde, która nie ma za sobą najlepszego roku – kłopoty zdrowotne przeplatają się z kłopotami rodzinnymi i zawodowymi z mydlarnią, a także problemy z przeszłości. Na dobre uczynki najtrudniej zdobyć się właśnie w takiej sytuacji, gdy zewsząd piętrzą się problemy dotykające miłości, pracy czy zdrowia. Paradoksalnie nawet lokatorzy kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą muszą stawiać czoła problemom. Los ujawni tajemnicę, która zmieni diametralnie życie Heleny. Bohaterowie ,,Dobrych uczynków” będą musieli stanąć przed dylematem, którego rozstrzygnięcie zadecyduje, czy wyszli z trudnej sytuacji obronną ręką. Dojdzie do wyjścia na jaw prawdy, której nikt się nie spodziewał. W drugim tomie nie zabraknie dalszych perypetii mieszkańców kamienicy na krakowskich Dębnikach. Zostanie wyjaśnionych parę wątków, które zostały zawiązane w pierwszej części.

Powracają Lena i Mikołaj Szarotka ze swoim uczuciem, a Helena oraz Zuza szukają informacji dotyczących Sary Mincer, która podobno w czasie wojny wydostała się z żydowskiego getta. Odkryją, co kryją w sobie mury kamienicy, kim był jej właściciel. Kamienicy, która swoją historią sięga odległych czasów. Bohaterowie negatywni z reguły ulegają tutaj wewnętrznej przemianie za wyjątkiem Jacka. Na uwagę zasługuje fakt, że Marta Olesińska pod wpływem dziecka, Gabrysi, mięknie w swojej zatwardziałości. Ponadto obok kamienicy ma wznosić się niebawem ośrodek terapii sensorycznej. Mieszkańcy mają możliwość zrobienia coś razem dla polepszenia estetyki poprzez  stworzenie wspólnego ogrodu. Nowi bohaterowie, którzy dołączą do fabuły to Wojtek, opiekujący się dziećmi Zuzy, na co dzień student architektury krajobraz oraz Alicja, prezeska fundacji. Właściciel kamienicy wymaga od swoich lokatorów spełniania dobrych uczynków, co mogą uczynić poprzez poznawanie siebie oraz życie w zgodzie z pozostałymi lokatorami Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą.

Książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie i szybko, jednak wypada znać pierwszą część cyklu, żeby nie pogubić się w wątkach. Z każdej strony bije pozytywny nastrój i zachęta to spełniania tytułowych dobrych uczynków. Książka stanowi inspirację do wprowadzenia zmian we własne życie.

O autorce

Agnieszka Krawczyk (1972) jest rodowitą krakowianką, absolwentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także poczytną polską pisarką, autorką takich książek jak pierwszy tom z cyklu ,,Uśmiech losu” pt. ,,Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą”.